Ovplyvňuje strava stav zubů?

Zdraví zubů je projevem celkové péče o naše zdraví, a to co a jak jíme, může ovplyvnit jejich vzhled.

Víme, že kouření, káva a čaj zanechávají stopy po jejich konzumaci, no jsou i potraviny, které mohou vašim zubům pomoct.

  • K nim patří kupříkladu sýr – obsahuje malé množství cukru a kyseliny a je bohatý na vápník a obsahuje mléčnou bílkovinu, která zpevňuje zubní sklovinu.
  • Celer je dobrý pro zuby i celkové zdraví – vláknita podstata vyžaduje víc žvýkání a tím i větší tvorbu slin.
  • Hrušky nejen stimulujou tvorbu slin, ale mají větší netralizující efekt na kyseliny, než jablka, banány, nebo mandarinky.
  • Sezamový olej snižuje zubní plak a pomáhá remineralizovat zubní sklovinu.
  • A nakonec populární žvýkačky bez cukru – sladidlo xylitol obsažené ve většine žvýkaček a mentolových bonbonech zabraňuje bakteriím plaku metabolizovat cukr na kyseliny.

Bílou plombu, nebo amalgán?

Když jsou zuby již poškozeny a je zřejmé, že nám zubař bude muset zuby plombovat, není snadné si výplň zvolit. Při výběru plomby se často řídíme dvěma faktory - vzhledem a cenou. A každá z banídnutých možností má svoje pro a proti.

Bíla plomba se vyrábí z materiálu, kterému říkáme fotokopozit. Jeho výhodou oproti kovovému amalgámu je tepelná a elektrická nevodivost, nulová koroze, zdravotní nezávadnost a z estetického hlediska - má stejnou barvu jako zuby. Není třeba tolik vrtat a bílá výplň k zubu dokonale přilne. Při její aplikaci ale nesnese nejmenší vlhko - potřebuje suché pracovní pole. Jeho nevýhodou je ale jeho vysoká pořizovací cena, která není hrazena pojišťovnou. Pohybuje se mezi 750 - 2900 Kč, co záleží na rozsahu a obtížnosti výkonu.